Midland Counties Photographic Federation

MidPhot Exhibition of Midland Photography

MidPhot Exhibition Joint Chairman: Ralph and Lucia Duckett

MidPhot 2019
held 20th – 24th March
The Old School House, Churchbridge
Oldbury B69 2AS

Nature Projected
Best Nature Projected
(MCPF 75th Anniversary Trophy)
 Great Crested Grebe with Chick Francesca Bramall    Stafford PS

MidPhot Nature Trophy
Serval on the Prowl
Susan Pearmain   Shirley PS

PAGB Silver Medal
Sunning Common Blue
John Haddon    Lutterworth PS Co-op 

Selector’s MCPF Medal
Red Fox Holding on to Prey Margaret Tabner DPAGB BPE1 Tettenhall Wood PC
Elephants Chilling Out Mary Kirkby ARPS AFIAP CPAGB Stratford Photo Group
Long Tailed Tit with White Feather David Adamson EFIAP BPE3* Cheltenham CC

Nature Prints
Best Nature Print
(Alex Watson Trophy)
 Fleeing Zebra 
Mary Kirkby ARPS AFIAP CPAGB   Stratford Photo Group

Best Mammal Print
(David Moore Trophy)
 Reticulated Giraffe and Baby
David Keith Jones FRPS EFIAP DPAGB   Lichfield CC

PAGB Silver Medal
Male Violet Dropwing (Trithemis Annulata)
Michael Parmee ARPS CPAGB   Dunchurch PS

Selector’s MCPF Medal
Red Fox Holding on to Prey Margaret Tabner DPAGB BPE1 Tettenhall Wood PC
Elephants Chilling Out Mary Kirkby ARPS AFIAP CPAGB Stratford Photo Group
Long Tailed Tit with White Feather David Adamson EFIAP BPE3* Cheltenham CC

Colour Prints
Best Colour Print
(Roger & Judith Parry Trophy)
Shed and Snowstorm 
Bob Johnston ARPS    Grange PS

Best Colour Landscape Print
(MidPhot Golden Jubilee Trophy)
Parkhouse Hill 
David Slade DPAGB    Blythe Bridge CC

Best Colour Portrait Print
(Jill and Peter Young Trophy)
 The Guardsman 
Peter R Gennard MFIAP EFIAP/p    Smethwick PS

PAGB Silver Medal
 Home 
Paul Hassell MPAGB ABPE FIFP    Arden Photo Group

Selector’s Medal
Purple Posy Pete Atkins Tamworth PC
Rajasthan Camel Herdsman Ketan Shah Duston CC
Ice Racer Graham Hales DPAGB Smethwick PS

 

Monochrome Prints
Best Monochrome Print
(Terry Chapman Trophy)
High Serve 
Harish Chavda MPAGB ARPS    Arden Photo Group

Best Landscape Print
(Phil Swain Trophy)
Shingle Street No2 
Norman Raine    Stafford PS

Best Portrait Print
(Graham Hodgkiss Salon Trophy)
 4th Generation Pigeon Fancier 
Paul Hassell MPAGB ABPE FIFP    Arden Photo Group

PAGB Silver Medal
 Angel Wings
Graham Argent CPAGB    Stafford CC

Selector’s Medal
Watching the Rice Pot Chanardaye Walton CPAGB Arden Photo Group
Pike Position Dive Roger Evans MPAGB FBPE EFIAP/b Wrekin Arts PC
Gimsoy Church in Snowstorm Robin Couchman LRPS BPE2* Droitwich CC 

 

Open Projected Images
Best Projected Image
(Mildred Sothern Trophy)
Amigos 
Paul Reynolds ARPS BPE5*    Cannock PS 

Best Projected Landscape
(Graham Hodgkiss Trophy)
Arctic Faith 
Malcolm Porter    Beacon CC

Best Projected Portrait
(Sutton Coldfield Jubilee Trophy)
The Journey’s End 
Aaron Dodd    Arden Photo Group

Best Contemporary Projected Image
(Bert Gutteridge Trophy)
The Exorcist 
Peter James Siviter EFIAP DPAGB    Smethwick PS

PAGB Silver Medal
On Her Shoulder 
Roger Evans MPAGB FBPE EFIAP/b    Wrekin Arts PC

Selector’s Medal
Time and Motion Ken Hurst-Earl Beacon CC
Vestrahorn Philip Mallin Earl Shilton CC
Senja Aurora Brian Dean BPE2* Stourbridge PS